Idėjos jūsų sodui » Dar kartą apie levandas
 
 

 

 

 

                                                               Dar kartą apie levandas

 

 

              Sunku būtų surasti leidinį, aprašantį saulę mėgstančius augalus, kuriame nebūtų paminėta levanda. Tad kuo tokia patraukli ši gėlė?

              Levanda (Lavandula) – Viduržemio jūros regiono augalas. Net jei neteko pabūvoti tuose kraštuose levandoms žydint, mėlynuojančių laukų nuotraukų pilni sodininkų žurnalai ir internetinė erdvė – tik grožėkis! Žinoma, dažnas gėlininkas susigundė šį žavų, kvapnų krūmelį auginti savo sode. Kai kurie nusivylė nesulaukę tokio intensyvaus žydėjimo, kaip nuotraukose ar dar neišblėsusiuose kelionės įspūdžiuose, mat Lietuvoje gerai žiemoja tik tikroji levanda (Lavandula angustifolia). Net ir ji labia šaltomis žiemomis apšąla, bet tai tikrai ne bėda – apgenėtas krūmelis gražiai atželia. Tik žydi kiek vėliau…

              Auginti levandas lengva. Labai tinka saulėta vieta, šiek tiek kalkinga, lengva dirva. Derint galima su daugeliu gėlių. Ypač gražiai suspindi levandos greta rožiniais ir baltais žiedais žydinčių augalų. Puikiai dera prie jos `kojų` prigludęs čiobrelių ir putokšlių kilimas.Visi žino, kad tai nepamainoma rožių kaimynė. Ne tik dėl to, kad jos pilkšvi lapeliai pabrėžia rožių grožį, bet ir dėl stipraus kvapo, atbaidančio kenkėjus.

              Begalė pagyrų levandai tenka, kaip prieskoniui. Ją ypač mėgsta italų, ispanų, prancūzų kulinarai. Lietuvaičiai levandas kol kas vartoja atsargiai, nes jų skonis aštrokas ir kvapas labai stiprus. Kaip tik todėl labai vertinamas eterinis aliejus, pasižymintis puikiomis gydomosiomis savybėmis.

              Suskinkime žiedų puokštelę. Žydinčių levandų ryšelis tikrai nuskaidrins ilgus rudens ir žiemos vakarus – palieskime jį ranka ir po namus pasklis nuostabus vasaros aromatas…